Bambus

 

Bambus (Bambuseae) patří do čeledi Gramineae stejně jako trávy, obilí nebo třeba kukuřice. Díky vlastnostem svých stébel je bambus jednou z nejuniverzálněji využívaných rostlin na světě. Roste v Asii, Americe, Africe a Austrálii. Nejvíce se bambus využívá v Indii, Barmě, Bangladéži a Indonésii, odkud ho právě my dovážíme. Máme k dispozici výběr z několika odrůd, které se liší zabarvením i vlastnostmi.

Bambus jako stavební materiál

Bambus jako konstrukční materiál splňuje všechny fyzikální vlastnosti potřebné pro stavbu domů, lešení, stanů etc. To vše díky jeho pružnosti a pevnosti, která je způsobena složením z celulózy a ligninu s vysokým obsahem kyseliny křemičité. Jeho zdřevnatělá vlákna jsou v Indonésii často používána namísto železných prutů při výrobě železobetonu.

Mnoho Indonésanů si staví domy jen z bambusu. Nejsou to však jen farmáři a vesničané, kteří mají k bambusu pozitivní přístup. Bambus se využívá i pro stavbu moderních hotelů a luxusních restaurací, kde v současné době využívají nejen konstrukční vlastnosti bambusu, ale i krásu bambusových stébel.

Z bambusu se staví nejen domy, ale i lodě a mnoho dalšího. Mimo jiné se z něj vyrábí i tkanina pro výrobu oblečení, papír a všechny možné druhy spotřebních výrobků. Bambusové výhonky jsou základem mnohých jihoasijských pokrmů.

Nás vzhled bambusu natolik nadchnul, že jsme se začali věnovat jeho využití především v interiérech. Kromě výroby nábytku rádi používáme různé části tyčí pro bambusová obložení a další netradiční dekorativní prvky. Každý kousek z bambusu nabízí jedinečný přírodní design sám o sobě.

Bambus z Indonésie

Ve vesničkách kolem města Kudusu odkud náš vysoce kvalitní bambus pochází, nejen dáváme práci několika desítkám místních vesničanů, ale především pomáháme udržet křehkou biodiverzitu zbylých Jávských lesů. Bambus se dá po vysazení sklízet již po čtyřech letech a na jeho místě opět, bez jakéhokoliv chemického hnojení roste okamžitě nový. Tímto způsomen je možno využívat místních přírodních zdrojů bez následků pro budoucí generace. Bamboodesign také aktivně podporuje aktivity indonézské neziskové organizece ISCP (Indonesian Species Conservation Program), která navrací do přírody zabavené orožené druhy ptáků a savců.

Koupí našich výrobků dáváte práci Indonézským vesničanům a pomáháte udržovat rozmanitost tropické biodiversity.

Bambusové tyče Indonésie