Bangkirai

Bangkirai je velmi tvrdá exotická dřevina přirozeně se vyskytující v Indonésii, Malajsii, Barmě, Vietnamu a Thajsku. Kmeny dorůstají do výšky 50 metrů s průměrem kmene až 120cm.

Vlastnosti a využití dřeva z bangkirai

Dřevo bangkirai je zhruba 3x tvrdší než dubové, odolává vlhkosti, plísním, mrazu, horku a tlení. I přes svou tvrdost se dobře řeže, seká i hobluje. Svými vlastnostmi se velmi podobá teaku, je však cenově dostupnější.

Pro svou odolnost se využívá pro silně zatěžované stavební konstrukce jako jsou mosty, sloupy, přímořské konstrukce doků, na výrobu střešních konstrukcí, domů, sloupů, mol, marin, atd. Je tedy skvělou podlahovinou pro venkovní terasy, obklady kolem bazénů, zahradní chodníky, balkony, hodí se pro montáž pergol, obkladů rodinných domů a jiných prvků ve venkovních prostorách.

Díky přirozeným vlastnostem dřeva bangkirai není pro zachování pěkného vzhledu nutná téměř žádná speciální péče - pro zachování barvy se doporučuje jednou za půl roku až rok přetřít venkovní konstrukce teakovým olejem, aby nedošlo k vyplavení olejnatých látek z povrchu dřeva a zešednutí.

Ve dřevě se mohou vyskytovat malé otvory od hmyzu, tzv. “ pinholes”. Hmyz se vyskytuje jen v živých stromech v době jeho růstu a po pokácení škůdce zahyne. Desky bangkiraie se zpracovávají metodou horkovzdušného sušení, kterou žádný škůdce nemůže přežít, není třeba se tedy obávat dalšího napadení či přeskočení na jiné dřevo. Tyto malé otvůrky nemají žádný vliv na kvalitu dřeva a neovlivňují statické vlastnosti.