Teak

Teca obrovská neboli teak je tropický listnatý opadavý strom a v dobrých podmínkách vyrůstá do výšky 30–40 metrů. Pochází z jižní a jihovýchodní Asie, přirozeně se vyskytuje v Indonésii, Indii, Barmě, Laosu, Vietnamu, Kambodži a na Jávě. Je to významný strom pěstovaný a těžený v tropických zemích pro vysoce kvalitní dřevo. To je tvrdé a olejnaté s jemnou strukturou, je výjimečně odolné především proti vlhku, slané vodě i agresivnímu slunečnímu záření, nepodléhá bobtnání ani sesychání.

Vlastnosti teakového dřeva

Teakové dřevo se řadí mezi nejtrvanlivější dřeviny světa a díky svým vlastnostem je považováno za jedno z nejlepších a nejcennějších. Kromě extrémních vlivů počasí odolává i útokům hmyzu, dřevokazných hub a plísní. Vzdoruje parazitům a škůdcům a nevadí mu ani velké výkyvy teplot - dobře snáší extrémní horko nebo naopak sníh a mráz. Odolává i řadě chemikálií.

Využití teaku

Využívá se pro stavbu objektů vystavených vlivům počasí: trupů lodí a lodních palub, bednění, stěžňů a vesel, v docích a přístavech na mola, je ideálním materiálem pro stavbu venkovních teras, podlah a trvanlivého zahradního nábytku. Krásná kresba dřeva ho ale předurčuje i k použití v interiéru a pro prvotřídní truhlařinu: k výrobě luxusního interiérového nábytku, obkladů, dveří, schodišť, dělají se z něj velmi atraktivní podlahy, které je možné položit i v koupelnách.

Kromě toho slouží teakové dřevo také pro výrobu různých hudebních nástrojů nebo jejich součástí, například sitárů nebo v Indonésii vyráběných bubnů typu afrického djembe. Díky vysokému obsahu přírodních olejů nevyžaduje téměř žádnou údržbu a i bez povrchové úpravy nepodléhá zkáze. Výrobky z teaku pro externí využití (zahradní nábytek, paluby lodí atd.) se pouze napouští teakovým olejem. Povrch teakového dřeva vystaveného povětrnostním podmínkám bez ošetření teakovým olejem se pokrývá stříbrošedou patinou, jež je známkou úctyhodné starobylosti a tradiční elegance.